domov
  • Fiat Klub
  • Kovinoplastika Kavs
  • Poliglob
  • Avtoservis Kavčič Marko
  • Orange Audio
  • Amortizer d.o.o.
  • A2R
  • Avtotrade d.o.o., Vrhnika
  • Techno racing
  • Prekom d.o.o., obnovljeni deli podvozja
  • WithCar

Danes je 19 Okt 2019 21:42

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 30 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Brava - prikaz predelave 3 zavorne luči na L.E.D.
OdgovorObjavljeno: 09 Mar 2008 18:06 
Odsoten
je nov in nič kriv
je nov in nič kriv

Starost: 40
3. stop luč je spustila dušo, verjetno zaradi žarnice. Nekje zasledil, da se da predelati na LED. Katere diode je potrebno vzeti (predvsem mislim glede na svetilnost) in ali jih lahko prispajkam kar direkt na mesta žarnic oz. ali je potrebno dodati kakšen upor?

Ima mogoče kdo kakšno povezavo ali navodila za izdelavo?

Hvala vnaprej.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 10 Mar 2008 00:15 
Odsoten
stara sablja
stara sablja
Uporabniški avatar

Starost: 33
Kraj: Brezovica
ja daš 1k ohm preodopor pred vsako. drgač pa lahko prlotaš tja kjer so ble žarnce,

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 10 Mar 2008 19:42 
Odsoten
je nov in nič kriv
je nov in nič kriv

Ja, sem že pogruntal zadevo. Bodo ledice not in sicer vezane vzporedno ter zaporedno, ker če bi vezal 10 ledic vsako posebaj z 1kohmskim uporom, bi to bilo preveč žic.

Ampak vseeno hvala za informacijo.

Bom pofotkal razstavljanje, lotanje in sestavljanje ter bom objavil en majhen vodič tukaj, če se bo še kdo v prihodnjosti odločil za tako zadevo.

Zadaj pa....ledice in upori so naročeni....čakam....

lp

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 10 Mar 2008 23:51 
Odsoten
stara sablja
stara sablja
Uporabniški avatar

zakaj preveč žic? viewtopic.php?t=8970 tkole pelš 2 žici in pa oporčke zaravn lotaš... pazi na poraliteto ledic ;)

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 11 Mar 2008 00:34 
Odsoten
je nov in nič kriv
je nov in nič kriv

aja, tako si mislil - ampak ali niso 1kohmski upori malo preveč? Zdaj v števcu verjetno ni pomembno, če ledica zaradi upora malo manj sveti, ampak na štop luči pa naj zasveti močno :škrbina: Kolikor vidim iz slike imaš tak al tak narejeno vzporedno vezavo tak da ti vse enako močno svetijo ne?

Jaz mislim vezat 2 seriji po 4 ledice z 150ohmskim uporoma in eno serijo z dvema ledicama z 390ohmskim uporom - padec napetosti na ledicah pa je 3,2V, tok pa 20mA. Je pač 10 ledic in ne vem kako bi še 10 uporov zraven stlačil v tisto ozko plastiko, zato sem si rajši zamislil takšno vezavo, kjer so samo 3 uporčki in da vse ledice svetijo enako močno :D

Kaj misliš na moj predlog?

Aha še nekaj - to imaš vrhove ledic pobrušene? Razmišljam da bi jih tudi jaz pobrusil, da nebo zadaj videti tako kot NightRider :škrbina:

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 11 Mar 2008 01:18 
Odsoten
stara sablja
stara sablja
Uporabniški avatar

ja eni pravjo vrhove pobrusit eni pravjo da sam okroglino z zlo grobim šmerglom ornk razpraskaš da razbije svetlobo... ko boš kupovav ledice ne šparat preveč pa ene par jih več uzam pa mal probi kak način razpršitve svetlobe se ti bo zdel najboljši... ja tok na visoko svetleči ledici je max 20mA sam jst sm probu na 20mA pa je čez čas ratala ledica topla... u števcu pa skos gorijo tko da sm dav mn... razlika je minimalna... lahko tut sam mal probaš z različnimi upori. sam če daš kak mili amper manši tok bo ledica dost dle svetla... kasneje crknla. k na 20mA nevem kok jih je pametno trajno met... je pa res da bremzaš kratek čas tko da bi mogl dovh delat na 20mA... sam se ubistvu bojim da bo premočna svetloba na max. toku ker drgač je u teh zavornih lučeh malenkost močnejša ledica ni pa glih visokosvetleča... k tist od audija naprimer k svet ful mi je za ponoč že preveč... odločitev je pa tvoja... mal probi pa boš vidu... najbol da uzameš ene 3 različne vrednosti uporov pač da maš tok od 20mA pa do ene 12mA.

sej to je use skupi drobiž za kupt

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 18 Mar 2008 19:27 
Odsoten
je nov in nič kriv
je nov in nič kriv

Evo, pa sem spravil skupaj to luč :škrbina:

Za vse, ki bi si radi naredili podobno pa sem poslikal nekaj fotk, pa postopek.

MATERIAL IN VEZAVA

Sam sem uporabljal ledice, ki imajo 10000mcd, bele barve, 20mA in 3,2V padca napetosti na ledico. Kako se ledice povežejo, lahko uporabiš ta kalkulator <<KLIK>>, kjer vneseš lastnosti ledic, sam pa ti izriše sliko in pove kakšne upore rabiš. Anoda je daljša nožica ledice. Ponavadi vežemo tako:

+AK.....AK....AK-

+ --- pozitivni pol (v bravi je to rdeča žica)
- --- negativni pol (črna žica)
A --- anoda
K --- katoda

V mojem primeru zgleda takole:

Slika

POSTOPEK MONTAŽE

1. Vzamemo panel iz vrat prtljažnika.

2. Odvijemo tri velike plastične vijake, ki držijo stop luč - luč nato odklopimo.

3. Ko imamo luč zunaj, odvijemo tri križne vijake, ki držijo črn plastični "trak" na rdečem ohišju. Ohišja zankrat ne potrebujemo, zanima nas le črna zadeva z 10-imi žarnicami.

4. Vzamemo oster nož in odrežemo vse čepke, ki se nahajajo okrog žarnic. Čepkov je milijon, porezati pa moramo prav vse, da lahko zadevo odpremo.

Slika

5. Ko "pokončamo" vse plastične čepke, potegnemo za eno stran in jo dvignemo. "Trak" se začne odpirati. Vlečemo dokler nimammo dveh delov, tako kot kaže slika.

Slika

6. Kot je razvidno iz slike, se na traku iz bakra, ki je nameščen namesto žic, nabere lepa prevleka zelenega volka. Odstranimo bakren in gumijast trak, ki se nahaja pod njim, z drugega dela pa odstranimo žarnice.

Slika

7. Očistimo "pobrusimo" končne terminale.

Slika

8. Na mesta, kjer so bile prej žarnice s sekundnim lepilom zalepimo ledice - pazimo, da bodo vse obrnjene enako, ker bomo potem tako lažje vezali.

Slika

9. Ker za uporčke, čeprav so tako majhni ni prostora v ohišju, sem jih prilepil na zunanjo spodnjo stran ohišja. Žičke kasneje speljemo skozi luknjice, ki so na sliki vidne levo in desno od uporov.

Slika

10. Ko vse skupaj povežemo zgleda takole

Slika

11. sledi test, če smo vse pravilno povezali in če smo lahko porežemo odvečne nožice na ledicah, tako da bomo lahko združili ohišji.

Slika

12. Vse kontakte sem prevlekel s silikonom, prav tako sem ohišji združil s pomočjo silikona (čas sušenja je odvisen od vrste silikona, jaz sem za vsak slučaj pustil 1 dan). Upore sem kasneje zalil z vročim lepilom, prav tako vse možne luknje, kjer bi lahko vdrla voda med kontakte.

Slika

13. Sledi sestavljanje in končni test - teste sem naredil kar s hišnim napajalnikom.

Slika

Če je kakšno vprašanje, potem kar v to temo ali pa na privat sporočilo.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 18 Mar 2008 21:00 
Odsoten
forum moj dom
forum moj dom
Uporabniški avatar

Kraj: Brežice - Globoko
Fajn, da si se lotil neki takega. Dobro narejeno. vsaka čast!! :041.gif: :041.gif: :041.gif: :041.gif:

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 18 Mar 2008 22:24 
Odsoten
forum moj dom
forum moj dom
Uporabniški avatar

Starost: 34
Kraj: Ljubljana
Madona, pravi mojster si, nimam kej rečt!

Mimogrede, dostikrat pri bravah opažam, da je zadnja 3. zavorna luč (oz. plastika-šipca) "obšlesana" oz. zbledela. Si tudi sam imel ta problem in kako si se ga lotil?

Moderatorjem: glede na to, da se je poba zelo potrudil in stvar zelo nadrobno in lepo dokumentiral, predlagam, da se tole da pod sticky (oz. ne prezri)!

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 18 Mar 2008 22:31 
Odsoten
pokojni častni član
Uporabniški avatar

Starost: 41
Kraj: Izlake
Urejeno, sem dal pod ne prezri in malce spremenil naslov teme. :040.gif:

Drugače pa pohvale za iznajdljivost in trud, da si nam to prikazal... Jaz sem ravno pred kakšnim mesecem dni menjal tretjo zavorno luč pri bravi in zanjo odštel 60 €... :036.gif:

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 18 Mar 2008 22:51 
Odsoten
je nov in nič kriv
je nov in nič kriv

Najprej hvala za pohvale! :030.gif:

ahiM napisal/-a:
Mimogrede, dostikrat pri bravah opažam, da je zadnja 3. zavorna luč (oz. plastika-šipca) "obšlesana" oz. zbledela. Si tudi sam imel ta problem in kako si se ga lotil?

Tega problema pri meni sprva nisem opazil, vsaj do takrat ne ko sem vsatil luč v avto in jo sprobal pri prižganem avtu --> ledice takrat bolj svetijo in se vidi zelo zelo rahel roza pridah - takrat sem posumil na zbledelost šipce, ki je najverjetneje zbledela zaradi toplote (čeprav se po drugi strani niti ne akumulira toliko toplote, ker pač ne bremzamo ves čas :) ), ki jo oddajajo navadne žarnice - no vsaj naprej verjetno nebodo bledele, ker se ledice manj grejejo. Torej, če bi še delal enkrat, bi vzel rdeče ledice, takrat se pa ziher nebi opazila zbledelost.

Maverick napisal/-a:
Jaz sem ravno pred kakšnim mesecem dni menjal tretjo zavorno luč pri bravi in zanjo odštel 60 €

To je bil glavni razlog, da sem se lotil predelave na ledice. Cena ledic 10€ in pa seveda nekaj malega časa :D

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 18 Mar 2008 23:40 
Odsoten
stara sablja
stara sablja
Uporabniški avatar

no ja... jst sm za 20 modrih ledic in 20 1kohm oporov dav 7€ pa so isto visoko svetleče.... si se le spravu narest... pohvalno... sm glih hotu rečt k sm vidu da si dav bele zakaj da nisi dav rdečih

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 19 Mar 2008 12:15 
Odsoten
forum moj dom
forum moj dom

Maverick napisal/-a:

Drugače pa pohvale za iznajdljivost in trud, da si nam to prikazal... Jaz sem ravno pred kakšnim mesecem dni menjal tretjo zavorno luč pri bravi in zanjo odštel 60 €... :036.gif:

zamenjava žarnic te pride pa 5eur za žarnice pa sekundno lepilo in to je to. res pa je da maš zunanje ohišje novo, ki pa je pri meni zelo zbledelo, vendar se ga da lepo obnovit. pa potem ko vse skupaj nazaj sestavite je fajn z tesnilno maso namazat. drgač pa trco vse pohvale.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 19 Mar 2008 12:54 
Odsoten
Abarth
Uporabniški avatar

Starost: 32
Kraj: Dragomelj
Maverick napisal/-a:
Jaz sem ravno pred kakšnim mesecem dni menjal tretjo zavorno luč pri bravi in zanjo odštel 60 €... :036.gif:

Ima se, može se al kako pravjo.... :012.gif:

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 24 Mar 2008 01:14 
Odsoten
je nov in nič kriv
je nov in nič kriv

fico1981 napisal/-a:
Maverick napisal/-a:

zamenjava žarnic te pride pa 5eur za žarnice pa sekundno lepilo in to je to. res pa je da maš zunanje ohišje novo, ki pa je pri meni zelo zbledelo, vendar se ga da lepo obnovit. pa potem ko vse skupaj nazaj sestavite je fajn z tesnilno maso namazat. drgač pa trco vse pohvale.

kako pa?

Lp

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 24 Mar 2008 13:47 
Odsoten
stara sablja
stara sablja
Uporabniški avatar

daš rdeče ledice notr pa itak rdeče svet :fu:

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 25 Mar 2008 13:24 
Odsoten
forum moj dom
forum moj dom

al3n napisal/-a:
fico1981 napisal/-a:
Maverick napisal/-a:

kako pa?

Lp

kot je že zgoraj opisano, odpreš in zamenjaš žarnice ter nazaj zalimaš. pa dobr spucat vovka.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 25 Mar 2008 13:59 
Odsoten
sam menja olje
sam menja olje
Uporabniški avatar

Starost: 34
Kraj: ribnica
pohvalno :D

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 03 Apr 2008 17:13 
Odsoten
je nov in nič kriv
je nov in nič kriv

fico1981 to sem razumel ja.. iz tistega posta ki sem ga "odebelil" sem razumel da ti je zunanja plastika zbledela pa da si se da lepo obnovit to sem mislil kako na kak način.. al se samo proba sčistit vredu al kaj .. nevem

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 04 Apr 2008 09:10 
Odsoten
forum moj dom
forum moj dom

aja pa tko reč. jst sm jo lepo zbrusu z vodobrusnim paperjem, kr ornk da sm odstranu vso svinjarijo, potem pa dvakrat prajmer pa vmes še enkrat zbrusu potem pa dvakrat lak čez pa je veliko lepša. sam na dveh mestih se ni lepo razlil, ampak ni take panike se skor ne vid.

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 30 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Išči za:
Pojdi na: