domov
  • Fiat Klub
  • WithCar
  • Avtotrade d.o.o., Vrhnika
  • Avtoservis Kavčič Marko
  • Techno racing
  • Kovinoplastika Kavs
  • Amortizer d.o.o.
  • Orange Audio
  • Poliglob
  • Prekom d.o.o., obnovljeni deli podvozja
  • A2R

Danes je 13 Nov 2019 23:56

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 255 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Re: Crknil servo volan - ga res lahko popravi avtoelektričar
OdgovorObjavljeno: 30 Okt 2015 10:45 
Odsoten
sam menja žarnice
sam menja žarnice

Starost: 32
Pozdravljeni,

Isto epizodo imam sedaj tudi jaz na Grande Punto 1.3 mjet (06 letnik).
Približno dvakrat na teden volan "otrdi", na displayu se izpiše opozorilo "check power steering" in prižge se lučka za volan. Nekaj sekund preden volan "otrdi" se sliši kratek klik pod volanom - predvidevam, da klikne kateri izmed relejev na servo motorju. Ko avto vgasnem in nato znova prižgem problem izgine.

Torej, kaj priporočate... menjavo relejev?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 30 Okt 2015 11:34 
Odsoten
stara sablja
stara sablja
Uporabniški avatar

Kraj: Toti Cjele
Kaj pa ko prižgeš city volan dela normalno?

Na vrh
 Profil Facebook  

OdgovorObjavljeno: 30 Okt 2015 12:22 
Odsoten
sam menja žarnice
sam menja žarnice

Če aktiviram "city" se ne zgodi nič. Ko avto na novo prižgem pa dela normalno naprej

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 12 Feb 2016 20:42 
Odsoten
je nov in nič kriv
je nov in nič kriv

lp

pred 2 dnevoma se dedku kupil punto 2001 letnik v se kr dobrem stanju. danes ko se je pripelal domov pa mi pove da sveti rdeca lucka za volan in da je ta zelo trd proti prej. sity lucka (zelena) ne sveti-ni vklopljena. probal sem najmanj 10x vstartat in vgasnit avto ampak ni pomagalo, rdeca luc se kr sveti in servo ne dela. poklical sem prejšnjo lastnico in mi je povedla, da se ji je parkrat zgodilo isto, da pa je lucka sama od sebe vgasnila. po opisanem v tej temi, naj bi bil kriv motorcek (tista dva releja), je mozno da je senzor navora? nisem preprican ali naj kr nabavim drug motorcek (nisem ravno maher za lotanje :) ) ali naj grem na test k serviserju da mi 100% pove kaj je narobe? se to, pregledal sem vse varovalke - pod volanom in pri masini in ko sem vsako posebej preveril tak da sem jo vzel ven in pogledal je vse ok, nobena ni skurjena. po pregledu pa spet probam vstartat avto in servo dela...NIC JASNO! :) pol vgasnem avto in se enkrat vstartam in SPET NE DELA SERVO... zaj pa nevem al se mi blede ze al je avto malo odfu*** :)

PROSIM POMAGAJTE

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 12 Feb 2016 21:32 
Odsoten
stara sablja
stara sablja

zanič servo motorček ali računalnik servo motorčka ali volanski senzor
mam vse dele če boš kej rabu

ali avto normalno vžiga?
ko je avto prižgan in vse električno ugasnjeno mora biti napetost okoli 13,9V če je krepko pod to vrednostjo je slab alternator

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 13 Feb 2016 05:41 
Odsoten
je nov in nič kriv
je nov in nič kriv

normalno vziga, brez problema. neglede kolkokrat ga vstartam in vgasnem. kaj tisto ko das v cigaretni vzigalnik v avtu pa ti pol pokaze volte, velja?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 13 Feb 2016 05:56 
Odsoten
je nov in nič kriv
je nov in nič kriv

rabil definitivno bom kaj odteh delov, ko si jih nastel. kaj je varno vozit brez sevota? lahko kaj zasteka volan med voznjo?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 13 Feb 2016 13:10 
Odsoten
stara sablja
stara sablja

nič ne bo razen od tega da je trd volan

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 13 Feb 2016 13:20 
Odsoten
je nov in nič kriv
je nov in nič kriv

kaj na bolhi imas isto ime? sem videl oglase... zanima me ce hodis v smer maribor, ker nekaj je pokvarjeno pri puntutu in semizdi da imas vse te dele...pa ce bi se kaj dogovorila? v ponedeljek gre punto na test, da vidimo kaj je narobe, pol pa morem ugotovit kak najceneje popravit, po moznosti rabljene dele nabavit, novi so sigurno predragi..a ne?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 13 Feb 2016 13:23 
Odsoten
stara sablja
stara sablja

novi so dragi ja, pel ga na diagnostiko fiat pa boš vidu kakšno ceno ti bojo povedal, več k je cel avto vreden

smer maribor-koper poznam nekoga ki vozi

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 13 Feb 2016 13:29 
Odsoten
je nov in nič kriv
je nov in nič kriv

kak naj vem kaj je narobe? ker ce se da to zvedet brez diagnostike bi se takoj kaj dogovorila!

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 13 Feb 2016 13:34 
Odsoten
stara sablja
stara sablja

ena od teh treh stvari je sigurno kar sem gor navedel, kdaj gre tudi city motorček in računalnik naenkrat vendar redko

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 13 Feb 2016 15:26 
Odsoten
forum moj dom
forum moj dom
Uporabniški avatar

Starost: 39
Kraj: ljubljana
thaddeusss napisal/-a:
kak naj vem kaj je narobe? ker ce se da to zvedet brez diagnostike bi se takoj kaj dogovorila!

Kje je zdaj problem?? Pelješ na tester in je to to.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 13 Feb 2016 20:35 
Odsoten
stara sablja
stara sablja
Uporabniški avatar

Kraj: Trbowle
Na prejšnji strani imaš od mene opisan s slikami kompleten postopek ki reši polovico težav...Očitno imaš nek hladen lot ali zanič senzor, ker ti že v štartu gori lučka...

Če ti je pa težko probat rešitev, ki stane euro dva,a pa kupi drugi motor, ki neveš kdaj bo spet shodil...

Edit#1 : Vidim da so vse slike že zgubljene :freak: :freak: :freak:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 13 Feb 2016 20:45 
Odsoten
stara sablja
stara sablja
Uporabniški avatar

Kraj: Trbowle
Evo, da malce obnovim. Boljših slik na netu nažalost ne najdem.
Spodaj se, dodal še filmček za boljšo predstavo...Tole delajo italjani in BAJE pomaga v 90%. Sem bral italjanske forume prevedene v slovenščino dva tedna skupaj za tole informacijo...

BackW00d napisal/-a:
V odgovor bizmutu:

In za vse tiste ki ste DIY mojstri, in bi volan radi sami poskušali popravit.

Seveda je tale metoda uporabna le za določene simptome.
In sicer, če vam volan dela, pa potem enkrat spet ne dela, oziroma vam dela le 1x na teden za par minut. Oziroma vam že dlje časa ne dela. Vam mogoče kdaj med vožnjo pocuka in nato crkne... (no takšne simptome sem imel jaz preden sem zadevo popravil)

Potem lahko po naslednji metodi poskušate popravit hibo, ki naj bi bla v 90% glavni vzrok za težave z volanom med letniki 1999-2002/2003. (sklepajoč po italjanskih forumih, ki sem jih preko google translate bral kakšen teden ali dva)

Zadevo bom napisal iz glave, s slikami ki jih bom našel na google-u.

Zato bo verjetno tu in tam kaj manjkalo. Ampak nič drastičnega. Celoten postopek se meni zdi zelo preprost. In ne rabite bit univ.dipl.ing. Vesoljske znanosti.

Vedite pa! Da zadevo delate na lastno odgovornost!!! Da mi nebo kdo potem jokal da sem mu kaj narobe povedal!

Se pravi:

Potrebujete kakšen večji izvijač ali kovanec za 5 centov. spajkalnik, "totalno čuden ključ" za demontažo motorčka, ključ 10, imbus 3 oziroma 4, spretne roke, 1.5 ure časa in nekaj osnovnega pojma o elektroniki in spajkanju.

Z izvijačem ali kovancem ostranite plastiko na levo pod volanom. Plastiko ki prekriva varovalke. Zgoraj obrnete dva plastična čepa za 90° in odstranite plastiko.

Z imbusom 3 ali 4 odstranite 4 vijake ki so na podvolanski plastiki. Dva sta skrita pod ročajem za nastavitev višine volana, dva pa malce višje. Odstranite vijake in plastiko.

Zadeva bi sedaj morala zgledat takole:
Slika

Spodaj se skriva še kovinska zaščita, na katero je pripet tudi šop kablov. Odstranite kable, odvijete 3 M6 vijake z ključem 10.

Nato pridete do treh čudnih vijakov na elektromotorju. Jaz sem se jih lotil z E10 ali E11 Enastavkom iz garniture orodja iz interdiskonta. Lahko pa se jih lotite tudi z navadnim nastavkom 10 ali 11mm (nisem povsem prepričan točno kater paše)
Do dveh vijakov se na izi pride, eden pa je skrit zadaj in moramo s podaljškom malce čarat, da ga odvijemo.

Nekako takole zgleda vseskup:

Slika

Seveda odklopimo še vse potrebne konektorje ki vodijo v servomotor. Po mojem spominu sta dva, en debelejši in en tanjši.

Nato imamo lopova od servomotorja v roki:
Slika

Jaz sem previdno odstranil tole gumo, da sem prišel do kontaktov ki zgledajo takole:

Slika

No tukaj pa rabite malce osnovnega pojma o spajkanju. Če nimate pojma kaj je spajkalnik in kako se z njim dela, raje pokličite prijatelja ki to zna.

Nato odspajkamo zgornja dva kompeta kablov, ki vodijo v releje. Se pravi oba rumena oba črna in oba rdeča. Zapomnimo si kam gre kater kabel!!!! Ker če kasneje obrnete zaporedje, ne bo delalo...
Odstranimo potrebne vijake in BAM!

Zadevo imate v roki:
Slika

Jaz osebno sem precinil vse poti, jih oddebeljil in se prepričal da nikjer ni hladnega spoja.
Nekako takole pa zgleda spodnja stran:
Slika

Po želji lahko zadevo peljete dalje.
In sicer, kupite nove releje. Farnel/ebay/ic-elect/conrad?/bolha....
Cena releja ne sme biti preko 10€ na par. Še to je preveč, pa OK.
In seveda zamenjate oba releja. Jaz sem enega izmed svojih dveh razstavil, ker me je zanimalo kakšen je od znotraj, in lahko le rečem, da je bila notranjost v perfektnem stanju. Zato sem zadevo sestavil nazaj skupaj.

Montaža pa seveda v vzvratnem vrstnem redu. Motorček lahko po želji obračate med demontažo. Ko ga nataknete nazaj, ni važno kako je os obrnjena. Sam sem ga demontiral ene 2× oziroma 3× in ni bilo težav.

Če se kdo odloči zadevo sprobat sam, ker je prva alternativa vsaj 80€ dražja od tele, ki je zastonj.....
(V večini primerov bo mojster isto naredil kot sem jaz opisal. Ni pa to pravilo.
Lahko je tudi kaj drugega krivo. Ampak motor nekako ne more bit, če enkrat dela (povsem normalno) drugič pa spet ne)
....Poročajte! Da bojo tudi drugi slišali in videli kako in kaj....

Še filmček:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 14 Feb 2016 15:55 
Odsoten
je nov in nič kriv
je nov in nič kriv

najprej hvala vsem za info!!! zaj servo 2 dni sploh ni delal, danes zjutraj sem se pelal v trgovino se tud ni delal... pred 1 uro pa sem se sal nekam in dela spet normalno! :) v mes v tej 1 uri sem 2x prizgal in 2x vgasnil in je normalno delal! naj se povem da city gumba nisem stiskal! ta taden enkrat gre na tester, davidim pri cem sem...BackW00d tvoj postopek je res lepo opisan, problem je edino to da nisem mojster v lotanju...

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 14 Feb 2016 16:23 
Odsoten
sam menja olje
sam menja olje
Uporabniški avatar

Starost: 25
Kraj: Lj okolica
Tukaj ni treba odkrivati tople vode, ker je motorček v okvari. Če nisi vešč lotanja in ne bi rad okrog iskal novih relejev imaš na bolhi veliko ponudb obnovljenih motorčkov za 60€ in narediš samo plug/play in voziš dalje, starega pa prodaš ....

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 14 Feb 2016 16:35 
Odsoten
Administrator
Administrator
Uporabniški avatar

Starost: 26
Kraj: Travnik (Cerkno)
BackW00d napisal/-a:
Na prejšnji strani imaš od mene opisan s slikami kompleten postopek ki reši polovico težav...Očitno imaš nek hladen lot ali zanič senzor, ker ti že v štartu gori lučka...

Če ti je pa težko probat rešitev, ki stane euro dva,a pa kupi drugi motor, ki neveš kdaj bo spet shodil...

Edit#1 : Vidim da so vse slike že zgubljene :freak: :freak: :freak:

Sem editiral tist post, tako da so tud tam slike. :)

Na vrh
 Profil Facebook  

OdgovorObjavljeno: 14 Feb 2016 17:29 
Odsoten
stara sablja
stara sablja
Uporabniški avatar

Kraj: Toti Cjele
Slača se ti sam poihtat ali pa dat komu ki je domači mojster in se spozna pa ti ugodno porihta kot pa novega in dati celo premoženje za njega

Na vrh
 Profil Facebook  

OdgovorObjavljeno: 14 Feb 2016 20:14 
Odsoten
je nov in nič kriv
je nov in nič kriv

mam tukaj skoraj soseda, ki je avtoelektricar pa mi je reko, da se nebo s tem ukvarjal. da je mel 2 puntota s podobnimi tezavami in ni blo resitve...da naj raje cel komplet volana nabavim... ko pa mi je to reko pa sem zacel iskat po netu kaj se da naret in sem tu pristal, na tem forumu...vrjetno, ce bi se res zravn spravo, bi sam popravo...a on pa avtoelektricar pa nemore...SVASTA!

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 255 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Naslednja

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Išči za:
Pojdi na: